Spektakl ekologiczny – Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing

Muzyczna opowieść o świecie, w którym wprowadzone na życzenie mieszkańców zasady Prezydenta Smołasa doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska. Spektakl uczy, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale to bardzo rozległa dziedzina nauki. Śpiew, taniec i nietuzinkowe przeboje muzyczne (10 utworów muzycznych śpiewanych na żywo!) sprawiają, że dzieci z zaangażowaniem i zaciekawieniem nauczą się dbałości o stan środowiska. Razem z Kroplewną i Franią Recykling poznamy cztery żywioły i zagrażające im niebezpieczeństwa. Wspólnie poszukamy metod na ich uratowanie.

Podczas spektaklu w fabułę wplecione zostaną cztery lekcje związane z poszczególnymi żywiołami: ziemią, powietrzem, wodą i ogniem. W trakcie jednej z nich, dzieci będą mogły zostać naukowcami i przeprowadzić serię eksperymentów z wykorzystaniem wody. Po co nam wiedza? Czym skutkuje jej brak i czy w ogóle warto się uczyć? Po tym spektaklu ekologicznym widzowie na pewno nie będą mieli wątpliwości i nabiorą nowego zapału do jej zdobywania. Bohaterowie wspólnie z widzami doprowadzą krainę do porządku, ładu i równowagi ekologicznej. Ukazanie metamorfozy będzie możliwe dzięki wykorzystaniu oryginalnej scenografii przedstawiającej miasto przed i po wprowadzeniu ekologicznych rozwiązań.

Dzięki komediowej fabule będzie to niezapomniana lekcja zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów, a naszą planetą będą mogły się cieszyć nie tylko nasze dzieci, ale i przyszłe pokolenia. To od nas zależy co zostawimy w spadku naszym dzieciom, a one swoim.

W spektaklu użyte zostaną efekty specjalne w postaci iskrowników, wytwornic baniek, dymnicy, konfetti oraz efektów świetlnych i laserów.

Spektakl kończy szalona taneczna zabawa w rytmie eko!

Autorski

Bajka jest w pełni autorska (scenariusz, muzyka, scenografia, choreografia). Wszystko to powoduje, że dzieci nie nudzą się fabułą znanej już bajki. Po spektaklu rozdajemy kolorowanki.

Edukacyjny

Spektakl zawiera wątki edukacyjne. Dzieci poznają cztery żywioły i biorą udział w eksperymentach naukowych. Dowiadują się czym jest ekologia oraz ochrona środowiska. W spektaklu uczymy dbałości o środowisko oraz pokazujemy dlaczego warto się uczyć i rozwijać. Uczymy również o odnawialnych źródłach energii.

Interaktywny

Spektakl jest interaktywny. Dzieci razem z aktorami śpiewają i tańczą. Podczas spektaklu są zapraszane na scenę. Wspólnie z bohaterami doprowadzą miasto do porządku, ładu i równowagi ekologicznej. Na scenie odbywały się będą również doświadczenia naukowe.

Trailer

Relacja z premiery 

Czas trwania

Spektakl trwa 60 minut.

Bohaterowie

Babuszka Mądruszka, Kroplewna, Prezydent Smołas, Frania Recykling, Smog.
W spektaklu występuje 3 aktorów lub 4 aktorów.

Frania Recykling

Nauczycielka przyrody i prezes fundacji „Zielona Planeta”. Aktywnie działa na rzecz Ziemi. Walczy z zanieczyszczeniem niszczącym świat natury i widząc nasze braki w edukacji, uczy o ekologii. Chodząca skarbnica pomysłów, eko-patentów i wskazówek, jak żyć w zgodzie z przyrodą.

Czy zdoła zarazić innych bohaterów swoim optymizmem i żywiołowym działaniem? Czy zdąży zanim Smog opanuje naszą atmosferę?

Prezydent Smołas

Prawdziwy cwaniaczek, krętacz i kłamca. Udaje niewiniątko, a tak naprawdę szkodzi ludziom. Dla niego polubienia w social mediach to prawdziwy wymiar sławy i uznania innych ludzi. Żeby przypodobać się wyborcom, zmienił prawo, które zmienia całe miasto w jeden wielki śmietnik!

Czy uda się go przekonać do zmian na lepsze? Czy Kroplewna zdoła nauczyć Smołasa podstaw ekologii? Czy mieszkańcy wreszcie odetchną z ulgą i zaczerpną świeżego powietrza?

Kroplewna

Młoda, bujająca w obłokach marzycielka, która wie, że źle się dzieje na świecie. Mimo chwil zwątpienia wierzy, że nie jest jeszcze za późno, aby uratować naszą planetę przed ekologicznym kataklizmem! Z pomocą Frani Recykling zaczyna edukować innych i robi wszystko, żeby powróciły czasy, gdy drzewa były zielone, a powietrze czyste.

Komu udzieli się klimat zdrowego trybu życia? Kto pójdzie w ślad za Kroplewną i Franią?

Smog

Najczarrrrrniejszy charakter w całym musicalu, przebiegły truciciel i sprawca strasznego zanieczyszczenia. Zuchwały i pewny siebie, uwielbia brud, smród i spaliny. Jego żywioł to kwaśne deszcze i czarne dymy. Istnieje dzięki ludziom, a to oni najbardziej go nienawidzą!!!

Jak wyglądał świat, gdy Smog jeszcze nie istniał? Czy ktoś oprócz Babuszki Mądruszki pamięta jeszcze te piękne czasy?

Babuszka Mądruszka

Mądra, doświadczona kobieta wspominająca z tęsknotą czasy swojej młodości. Jak to wtedy było? Zamiast smrodu spalin, czyste powietrze. Zamiast łysych drzew, łąki pełne kwiatów. Zamiast ton plastiku, porządek i zieleń.

Czy jest szansa, żeby w strumykach znów płynęła czysta woda? Czy będziemy mogli swobodnie oddychać bez zakładania masek? Czy bohaterowie baśni sprawią, że na świecie będzie czyściej i bezpieczniej?

Babuszka Mądruszka po metamorfozie

Babuszka podczas spektaklu przechodzi prawdziwą metamorfozę i staje się energiczną, żywiołową kobietą. Jej wokalne popisy oraz układy taneczne z pewnością zachwycą każdą publiczność!

Współpraca przy spektaklu

Nad spektaklem pracował sztab ludzi, m.in.:

Reżyser – Jakub Czachor

Założyciel Teatru Katarynka, reżyser, autor scenariuszy oraz aktor.

Muzyka – Szymon Sutor

Kompozytor, aranżer, dyrygent oraz pianista. Nominowany do Fryderyków 2020 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku specjalności „Kompozycja i aranżacja jazzowa” oraz „Dyrygentura chóralna”.
Laureat wielu konkursów. Współpracuje między innymi ze znaną piosenkarką Sarsą oraz z wybitnymi artystami muzyki poważnej, jazzowej. Zaliczony do grona najlepszych dyplomantów rocznika 2016/2017 Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Jego kompozycja na septet jazzowy oraz orkiestrę smyczkową została wykonana przez orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Choreografia – Justyna Cichomska

Aktorka, choreografka i wokalistka.
Z wyróżnieniem ukończyła wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku (specjalność musical). Od kilku lat związana z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie (,,Mamma Mia!”, ,,Pięć Ostatnich Lat”, ,,Aladyn JR”), gdzie obecnie występuje w musicalu ,,Piloci”. Grała w musicalu ,,Zorro” w Teatrze Komedia w Warszawie oraz w musicalu ,,Fame” wystawianym we współpracy z Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie, gdzie wcielała się w postać Iris Kelly. Brała udział w licznych produkcjach telewizyjnych, wydarzeniach teatralnych, a także koncertach. Od lat zajmuję się profesjonalnie również tańcem (jazz, taniec współczesny, hip hop, taniec klasyczny, step). Ciągle poszerza swój warsztat szkoląc się na licznych warsztatach wokalnych oraz tanecznych.

Programowanie oświetlenia – Michał Piskunowicz

Podczas spektaklu używamy wiele efektów specjalnych m.in.: lasery, głowice ruchome, wytwornice dymu, wyrzutnie confetti, wytwornice baniek, wyrzutnie iskier. Wszystko to sprawia, że przenosimy widzów w magiczną i bajkową krainę.

Kostiumy – Klaudia Ostrowska

Charakteryzator, kulturoznawca, kostiumograf, zakochana we wzornictwie etnicznym i warkoczach;) Współzałożycielka marki Spider And Wolf, współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Rampa, autorka kostiumów do spektakli i koncertów Warsztatowej Akademii Musicalowej oraz Krainy Kinder Niespodzianki. Współpracuje również z Teatrem Katarynka.

Scenografia – Renata Brzezowska

Malarka specjalizująca się w malarstwie pastelowym, olejnym, akwarelowym i szkicach o realistycznej, różnorodnej tematyce. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć z imprez plenerowych z Franią Recykling